Skříň, neboli "case"

8. listopadu 2017 v 22:10 | Skeeve |  Stavíme počítač
Jeden z prvních komponentů, který můžete začít vybírat, je skříň. Samozřejmě si tuto záležitost někdo nechává až nakonec, podle toho, kolik prostoru jeho "vnitřnosti" zaberou, obzvláště chladič procesoru - ale pokud dopředu alespoň trochu víte, jaký počítač budete skládat, či máte nějakou představu, můžete zvolit jako první ve výběru právě skříň, neboli "case" (nebo i "tower").

Abychom se trochu zorientovali v obecných názvech, jsou hlavní tři typy skříní pro montáž osobního počítače:
  • mini (tower)

  • midi (tower)

  • big (tower)

Poslední dobou vám na různých stránkách počítačových prodejen vyjede často jen "herní", "klasické", "firemní", "domácnosti"... naprosto nic neříkající a nevypovídající kravina. Pod názvy mini, midi, big oproti tomu naleznete počítačové skříně rozdělené dle velikosti, což je vcelku stěžejní. Velikost samotných skříní se udává často v palcích, ale co je také důležitým faktorem, než samotná výška, šířka, či hloubka skříně, je její možný počet 5.25" (a menších) šachet. Ale stručně a obecně ke skříním...
Mini Tower

Kotegorii samo o sobě nejvíce vystihuje její název. "Mini". Je to třída skříní, která opravdu nezabere mnoho místa, ale to má právě svá úskalí. Tato skříň obvykle nedisponuje více než dvěmi 5.25" šachtami - což je místo pro HDD disky, mechaniky, čtečky... Obvykle nemá ani žádné přídavné chlazení v podobě ventilátorů. Tento case je vhodný pro kancelářské užití - počítač, kde se používá jen office, nenáročné firemní programy, sjíždí se internet a podobně. Obzvláště se používají právě ve firmách, společnostech/zaměstnáních, kde potřebují na každé, či skoro každé stanoviště počítač. Jednoduše - levně a mnoho. Cena takové skříně se pohybuje v rámci od pár stokorun po max. cenu cca 2.500 korun. Při ceně dvou a půl tisíce ale už dostanete mini tower osázený malými ventilátory, čtečkou karet, s filtry proti prachu a podobným vybavením. Stále je tu ale onen nedostatek místa pro více komponentů, či rozměrnější komponenty...Midi Tower

Zde se už dostáváme k těm "normálním" skříním. Klasickým a obvyklejším, co se rozměrů týče. Zde se počet 5.25" šachet pohybuje okolo pěti. V poslední době se tyto šachty nahrazují i kombinací s menšími šachtami ( 3.5", 2.5"), z důvodů rozšíření SSD disků, čteček a jiných mechanik. Tyto skříně už jsou zpravidla osazeny alespoň jedním ventilátorem, zadním, pro lepší odvod tepla ze skříně. Více místa nabízí i více možností pro vaší stavbu - použití větších komponentů i osazení skříně více chladiči. Některé midi towery jsou uzpůsobeny i pro možné vodní chlazení.
Pokud si vyberete střední velikost skříně, musíte myslet na to, jak veliké komponenty budete mít (hlavně chladič procesoru, grafické karty), kolik vlastně budete potřebovat šachet pro disky, mechaniky... Proto, pokud jste zvolili midi tower, nechal bych výběr skříně až na poslední místo. Budete muset počítat centimetry, obzvláště u hloubky a šířky skříně.
Cena takových skříní se často pohybuje od necelého tisíce korun do x tisíců (nejdražší většinou okolo 10.000 Kč, ale najít dražší není samozřejmě nikdy problém).


Big Tower

Ty největší skříně pro sestavení osobního počítače jsou pochopitelně dražší (obvyklá cena začíná někde kolem dvou tisíc a šplhá strmě vzhůru), ale skýtají kromě spousty prostoru pro komponenty, vysokého počtu šachet (9,10 i více) i v drtivé většině velmi dobré chlazení samo o sobě. Ostatně ono chlazení je někdy záležitostí "kus od kusu". Někteří výrobci komponentů jsou velmi zběhlí v oblasti chlazení, jiní zase své nedostatky dohánějí v designu a barevných LED diodách, kterými se snaží upoutat své potenciální zákazníky. Ale tak či onak - díky velkému prostoru ve skříni se nekumuluje tolik tepla a komponenty se drží i bez propracovaného chlazení v nižších teplotách.
Jak brzy zjistíte, chlazení jako takové je velmi důležitou součástí chodu nejen procesoru (když jsme už tolikrát zmínili chladič procesoru), ale i celého počítače.Podle čeho tedy vybírat....?

Mnozí se především prvně podívají na cenu. Pochopitelně. Každý má jistě své horní hranice, přes které nechce jít. Ale než se začne řešit otázka financí, je důležité si uvědomit, jaký stroj chci valstně stavět. Málokdo, předpokládám, bude skládat "mini tower" ála office computer. Pokud z nějakého důvodu ano, jak jsem psal výše, bude si muset pak dávat záležet při výběru součástek pro stavbu celého počítače. Většina z vás ale bude mířit k druhým dvěma variantám - "MIDI" a "BIG". Midi nabízejí širokou škálu skříní (co se velikostí i výbavy týká) a jejich cenová relace je mnohdy vcelku nízká. Zase musíme ale porovnat, co nabízí taková střední skříň oproti velké v praxi a co je pro nás důležitější. Však abych neopakoval zbytečně jejich atributy a výhody, které jsem popsal nahoře, přejdu raději k mým osobním preferencím...

Ať už chcete počítač pro náročnější hry, pro ukládání nebetyčného množství dat (filmů, hudby), pro práci se složitějšími programy, či prostě počítač, který bude čas od času více zatížen - doporučil bych skříň ze skupiny Big Tower (či větší Midi Tower s bohatší výbavou). Samozřejmě, investice dva až čtyři tisíce navíc (v rozumné míře mezi skříněmi) oproti nějaké velmi levné středně velké skříni se promítne na konečném součtu ceny stroje, ale rozhodně se vyplatí. Pokud si stavíte stroj, který budete časem rozšiřovat o pevné disky, další grafické karty, či jiné komponenty, oceníte její bohatý prostor. Vaše komponenty ocení zase již mnohokrát omílané chlazení, které má samozřejmě podíl i na jejich životnosti. Hráči často pak zase možný design takových skříní, které jsou mnohdy ve velmi elegantním provedení (někdy ale i dosti kýčovitém). Některé big towery dokonce nabízí i lehkou variabilnost co se týká úpravy vnitřních prostor samotné skříně.

Pokud jste se ale i tak rozhodli pro střední velikost skříně - myslete hlavně na místo a počítejte s ním při výběru komponentů, či lépe - nechte výběr skříně nakonec. Samozřejmě i takováto skříň nabízí většinu toho, co od skříně potřebujeme a chceme - drží nám sestavu pohromadě, chrání před vnějšími vlivy. Navíc - i mezi "midi towery" se nachází skříně s velmi dobrou výbavou co se týká chlazení. Často jsou označovány jako "herní", kde se sice jedná hlavně o design celého zařízení, ale není tu kompletní chlazení opomíjeno.* Rozhodně se vyplatí pročítat recenze uživatelů a všímat si jejich zkušeností s danými produkty. Takové recenze mohou někdy říci mnohem více, než technické info od samotného výrobce, či prodejce.


O skříních by se toho dalo napsat spousty a spousty, ale snad tedy toto stručné rozdělení vás uvedlo alespoň trochu do obrazu. Pokud ne, zeptejte se, rád vaše případné dotazy zodpovím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama