Sestavujeme si svůj počítač - úvod

3. listopadu 2017 v 12:56 | Skeeve |  Stavíme počítač

Sestavit si vlastní, či si nechat sestavit?

Nedávno jsem opět zaslechl od jednoho známého, že by si rád postavil nový počítač, ale že nemá skoro žádné zkušenosti, a jestli si ho nemá nechat raději složit přímo u prodejce. Osobně mám mnoho argumentů proč si nenechat sestavit počítač u prodejce, oproti tomu proč ano snad jen jediný -> pokud jste naprosto nešikovní, leví, smolaři neumětelové, kterým v ruce vyzkratuje i vypnutý elektrický kartáček na zuby, nedokážete vyměnit ani žárovku a ve znalosti výpočetní techniky jste skončili u otevření internetového prohlížeče "toho modrého e" - pak ano, nechte si ho raději složit u prodejce. Ale i přesto, pokud jste odkázaní jen sami na sebe, budete se stejně muset v komponentech alespoň trochu vyznat, i v jejich skladbě, kompatibilitě, protože před složením počítače prodejcem budete muset ty díly vybrat. Jednoduše - i v tomto případě budete muset být alespoň technik teoretik. Pro druh výše zmiňovaných lidí bych doporučil obrátit se plně na někoho kompetentního v jejich blízkém okolí - a pokud nikdo takový není, je tu možnost ještě koupit "představěné" počítače, ať už herní, kancelářské, multimediální, pro domácí využití....

Proč si tedy nenechat sestavit počítač u prodejce?

Zmíním ty nejhlavnější důvody.... Někomu to přijde jako malichernost, ale pokud si složíte sami počítač, nejen že se s ním blíže seznámíte, může to pro vás být i v mnohém poučení, vzdělání i zábava, ale také přesně víte, co v něm máte a kde. Ohledně toho zmíněného co - nejednou se stalo a ještě se sem tam stává (klidně to mějte za mou paranoiu), že výrobce sice postaví váš počítač dle komponentů, které jse si zvolili, jen občas vám tam narve vyreklamovaný díl, použitý, vrácený - sice funkční, ale zánovní. Prodej zánovního zboží za plnou cenu nového - pro obchodníka nečestný způsob, jak si přijít k penězům navíc.
Dalším důvodem jsou sami technici, co vám počítač skládají. Některá "díla", která jsem viděl, byla nejen třeba poškozená, protože byla složena ve spěchu bez špetky pečlivosti nebo ignorantem, který svou práci obzvlášť dělá nerad (a to se ještě dříve i platilo za to, aby vám ten počítač složili), ale i třeba nesmyslně v jistých ohledech (chlazení a podobně).
Také jeden z těch hlavních důvodů je onen fakt, že všechny díly, které chcete mít v počítači, musíte zakoupit u tohoto prodejce. Není tu možnost, že byste přinesli pár dílů z domova, nebo z jiného obchodu a chtěli, aby vám dali pc dohromady. V tomto případě jsou tu dvě hlavní překážky. Za prvé - prodejce má omezený sortiment, nemusí mít všechny komponenty, které chcete ve svém stroji a musíte dělat kompromisy, nebo improvizovat. Za druhé - komponenty často můžete sehnat za lepší cenu jinde, což vám opět tato možnost odpadá, pokud chcete ušetřit pár korun, nebo nechcete zbytečně přeplácet. Někdo namítá, že se jedná řádově o koruny, co můžete ušetřit, a že se to za tu práci a námahu pídit se na netu nevyplatí. Pravdou ale je, že jsou to někdy ušetřené stokoruny, někdy dokonce i tisíce - jeden, dva, záleží na komponentu.

A co reklamace?

Jeden z dalších argumentů je ten, že pokud si počítač necháte složit přímo u prodejce, máte na něj záruku a možnou reklamaci, pokud se s ním něco stane. Jistě, příjemný pocit jistoty. Ale copak nemáte záruku na všechny nové komponenty, co kupujete? Naopak, pokud se vám stane něco s počítačem složeným prodejcem, musíte jít k reklamaci s celým strojem, ne jen třeba s dílem, který je problémový (pokud víte, o jaký se jedná). Tudíž, nejste schopni si opravit počítač sami. Vlastně je vám to i znemožněno -často byste ztratili i záruku, pokud byste se snažili nějak více zasahovat do sestavy a vyměňovat díly. Další fakt je, že si prodejce bere na reklamaci ze zákona lhůtu třiceti dní - a tak jste v praktické rovině většinou na více než měsíc bez stroje. Celého.


Co když nemám zkušenosti?

Chci si počítač složit sám, ale... Pokud nemá s něčím člověk zkušenosti a kvůli tomu se nechce do něčeho pouštět, nejen že je nikdy nezíská, ale ani se nikam v životě neposune. Chci tento "miniseriálek" o skládání počítače napsat pro začátečníky, kteří mají nějaké základní povědomí o výpočetní technice a vědí, že kupříkladu GPU není zkratka pro tajný policejní útvar vyšetřující v oblasti gastronomie, či vědí, kde hledat HDD a nepotřebují k tomu mapu. Ne, že by bylo materiálu a článků o sestavování PC napsáno málo, ale některé jsou méně srozumitelné, některé nesrozumitelné pro začátečníky v této oblasti (paradoxně, když právě jim by měly být určeny), jiné zase stručné neposkytující odpovědi na otázky... Třeba někomu tento malý seriál přijde vhod. Budu se ho snažit napsat pro ty, kteří budou skládat počítače poprvé.


Pokud vím, jedno staré čínské přísloví říká: "Zeptej se a budeš na chvíli za hlupáka, nezeptej se a budeš za hlupáka celý život."Malé doporučení závěrem
Pokud se ale necítíte ani trochu na to skládat své PC, nemáte nikoho a neznáte v okolí, kdo by vám pomohl, zároveň nechcete si kupovat skládaná "herní děla" z řetězců s počítačovou technikou ((já nechci jmenovat, ono se to rádo vrací jako bumerang, co vás praští do zátylku)) - pak vám doporučím obrátit se na IT - "ajťáka", který se tím živí. Plno jich je na volné noze a jejich specializace a kompetence je širokého spektra - pohybuje se od rozmotávání ethernetových kabelů až po podílení se na hraně lokálních vesmírných programů. Sami mají často možnost sehnat díly za výrazně nižší ceny, umí poradit, doporučí co a jak... Jenže je tu opět úskalí - žádného neznáte a dnes se za ajťáka vydává kdejaké pako, které své matce akorát stáhlo na laptopu aktualizace pro OS. A navíc, i mezi ajťáky je pár žraloků, či spíše supů, coby si na vás sluplo, když jim dáte záminku (takoví lidé se najdou samozřejmě naprosto, naprosto všude). Inu, i v takových případech se dá něco dělat. O pár takových spolehlivých, šikovných a poctivých vím. A jsme zase u toho - stačí se zeptat... Ale možná uvidíte, že to nebude nic složitého, složit si vlastní počítač, ať už ten herní, či jinak zaměřený. Důležité je vědět (ostatně jako v životě), co vlastně chci...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama