Blog vs. YouTube

17. listopadu 2017 v 0:59 | Skeeve |  Zápisky, myšlenky, fragmenty...
YouTuber, YouTuber.... Kdo jím není, jako by prý dnes ani nebyl. YouTube jako moderní nástroj pro propagaci ať už jen sebe sama, svých děl, umění, či výrobků, služeb, etc. Z YouTube se stal fenomén - a to hlavně i díky "YouTube money" - peníze, které dostanete za sledovanost vašich videí. Benefit, ze kterého se stal jeden z hlavních hnacích motorů pro všechny ty povětšinou egocentrické bytůstky.
K tomu, aby se stal člověk YouTuberem, není třeba mnoho. Stačí digitální kamera s lepším rozlišením a ... To je vše. Video soubor se svou nahrávkou uploadnete na YouTube a jste tam. Samozřejmě, abyste získali nějaký pozitivnější ohlas a sledovanost, "followery", bude to chtít více, než jen technické zázemí. Videa by měla mít nějaký obsah, náplň, smysl - jednoduše "být o něčem". I když tedy, je to jen teorie. Spousta "úspěšných" youtuberů má videa naprosto, ale naprosto o ničem a přesto se chlubí vysokou sledovaností. Jak je to možné? Jednoduše - nemusíte být inteligent, či něco umět, abyste zaujali masy. Nejde přece o to oslovit určité skupiny, či typy lidí. Zde se počítá každé shlédnutí videa a je jedno, zda-li u monitoru sedí profesor aplikované fyziky, umělec, dělník, průměrný člověk, orangutan, kocour, nebo jen sklenka vody na stole. Youtuber potřebuje počet. Počet shlédnutí sečtený s případným počtem pozitivních palců se rovná "popularitě". Ona sledovanost se rovná zase YouTube money, které samozřejmě dostanete pravé peníze - měnu vaší země.
Ovšem, další věcí, kterou budete potřebovat na cestě za domnělou a prázdnou slávou je extraverze. Člověk musí být velký extravert (v obecné řeči, která se protkala až mezi odborné termíny i "extrovert"), aby takříkajíc do toho šel. Navíc, když se podíváte na většinu youtuberů, krom extraverze jim nechybí notná dávka ega a narcismu. Když se pak u oněch videí objeví i pochvalné, či obdivné ohlasy, youtuberovi zákonitě tato domnělá sláva stoupne do hlavy a jeho ego tak výrazně posílí. (...Takže nejsou to jen peníze, o co tu jde.)

Ale dost o youtuberech samotných. Tento článek jsem se rozhodl sepsat, více než o nich samotných (o těch druzích), o porovnání psané formy vyjádření, blogu, oproti prezentace svého extravertního já skrze video.


Hodněkrát jsem zmínil, či spíše nadhodil, očividný, obecný psychologický profil průměrného youtubera, ale oproti tomu, co bloger? Samozřejmě že se za blogerem může schovávat kdejaké svinstvo, stejně jako nejčistší esence bytí... (ne, to mě napadá jen Alue)... Ovšem, za blogem se může skrývat autor naprosto stejných rysů, ale blogy oproti vidoeportálům jako je YouTube dávají lidem větší prostor anonymity a tudíž i místo a útočiště pro introverty - místo, kde mohou vyjádřit své myšlenky a mohou vystupovat jen pod přezdívkou, pokud chtějí. Také se na blogu předpokládá nějaká "vyšší zralost", co se týká tvorby, protože zde se musí autor prezentovat psanou formou. Žádné selfie "pááčko, dneska sem si udělala mejkap vod ešlírů, tak mrkněte jak mi to slušákuje!". No jistě, i takových blogů se najde hromada a hromada - ale pokud jsem si všiml, žádný nemá tolik čtenářů, neboť by oslovil akorát sobě rovné - tedy čtenáře podobné autorce (autorovi), ti zas takoví vášniví čternáři nejsou (zde si tuto obecnou generalizaci skupiny rád dovolím) a čtení je pro ně více náročnou formou, než-li zábavnou, kterou by chtěli nějak vyplňovat svůj čas. A tím se dostáváme k již zmíněným "followerům"/čtenářům. Pasivně sledovat video, kde někdo tajtrdlíkuje, či mluví o... ničem, je o dost jednodušší, než číst text a hledat v něm smysl, autorovu myšlenku, či narážku. Možná i proto i dnes mezi mladší generací (obzvláště u generace Z) se stává sebeprezentace skrze Youtube fenoménem. Ale nejsou to jen ti mladší, kteří podlehli.

Když se zavzpomínám, před deseti lety bylo blogování stejně populární jako dnes "youtuberství". Má to na svědomí i technika. Tenkrát jste mohli nahrát tak akorát video v rozlišení VGA se zvukem jako z plechové konzervy s přídavkem věčného šumu moře. To by moc diváku neudrželo snad ani u erotických scén (i když v té době u erotických ano)... Dnes velmi levné, dostupné kamery a nahrávací zařízení v HD rozlišení, či lepším, nabízejí možnosti, které byly tenkrát dostupné jen pro bohatší vrstvy. I díky rychlosti připojení internetu se před deseti, patnácti lety na internetu především četlo. Dnes jsou tendence zcela jiné a vše se přesouvá do formátu "ke shlédnutí" - jednodušší a pasivnější příjem informací.

Lidi, neblbněte! Čtěte! - Přesně toto hlásal nápis na jedné ceduli před x lety v jednom malém a hezkém antikvariátu v Lounech. Silně mi utkvěl v paměti a vždy si při podobných situacích vybaví.

Před pár měsíci jsem četl článek o ústupu psané formy informací na internetu a nárůstu (přesunu) do rychle se rozvíjející oblasti různé formy videa, či jiné podobné interaktivní formy. Do několika let by se tak měl psaný text na internetu procentuálně oproti nahrávkám a videím velice snížit. Z technologického hlediska pokrok, ale není to jistá dekadence pro příjemce informací? Možná s každým pokrokem v před něco ztrácíme - pochopitelně, staré opouštíme a někdy nelze ani jinak. Na druhou stranu však onen pokrok nemusí nutně znamenat pokrok pro člověka jakožto jednotlivce v oblasti seberozvoje.

Pokud lze generalizovat a rozlišit hlavní rozdíly mezi blogery a youtubery, nebo jejich valnou většinou: Zatím co spousta blogerů se chtěla stát spisovateli, (novináři, vydávanými pisálky), youtubeři se chtějí stát hvězdami showbyznysu, populárními "star" (a samozřejmě že většina youtuberů to bude popírat).

Nechci jen YouTube kanál degradovat a dělat z něj portál do "webhellu" pro prázdné a zatracené duše. Sám ho coby divák používám, především na něm vyhledávám hudební videa, písně, rozhovory s osobnostmi, či politické debaty. Zkoušel jsem sledovat i kanály svých oblíbených autorů knih, kteří se snaží jít s dobou, ale často nemám na to nervy abych je sledoval coby youtubery a nechci si je ve většině případů nějak znechutit. Mám je rád takové, jaké je znám přes jejich knihy, texty (a některé takové, jaké je znám osobně).

... Tak mě už jen napadá - haním zde youtubery, tak dejte bohové, ať se sám jím nemusím nikdy stát (byť už jen kvůli zaměstnání).


zdroj obrázku: https://feedfad.com/wp-content/uploads/2016/12/Youtubers.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 17. listopadu 2017 v 8:52 | Reagovat

Mě trend YouTuberů míjí, na tomto kanále si pouštím pouze hudbu :)

2 rozhovory-s-nisou rozhovory-s-nisou | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 12:45 | Reagovat

Přiznám se, že jsem našla youtube kanály, co sleduju pravidelně a ráda. Některé občas jako oddechovku. Prostě kdo pátrá, najde kvalitní youtube kanál, stejně jako nalezne zajímavé blogy. :-)
Ale že přitom musí (v obou případech) přebrodit za tímto účelem kdejaký děs, to je pravda. :-)

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. listopadu 2017 v 20:17 | Reagovat

Ále, ono to zase horký není. Nejvíc čtenářů má taky vždycky blog, jehož autor nejvíc otravuje v komentářích - a to ty komentáře nejsou kolikrát nijak oduševnělé a články taky ne. To jsem si všimla mockrát. Článek s neoriginálníma fotkama a krátkým popiskem a u toho třicet komentářů, protože autorka půl dne oblejzala každej novej článek a plno takových "obšťastněných" jí to ze slušnosti a v touze, že to taky někoho přiláká, oplatilo. Ono je to velice podobné v tom, že nejvíc čtenářů/diváků stejně vždycky přitáhne ten, kdo je nejvíc vidět. Ale youtube je mnohem náročnější na celou přípravu, blog na schopnost vyjádřit se písemně, ale zase příprava není třeba vůbec žádná. A s tím počtem bych to taky nepřisuzovala jen youtube. Na blogu, tedy vyloženě blogu.cz, se za klikání peníze nevydělají, ale kdyby tu tolika lidem nezáleželo na zhlédnutí, neřeší nefunkční zabudované statistiky. Protože ty vlastně nejsou na nic než na pohlazení ega, když zobrazí jen to nejzákladnější - dneska přišlo tolik a tolik lidí.

Jo a mimochodem, extrovert není žádný slang (nehledě na to, že slangová slova jsou nespisovná slova používaná určitými skupinami, takže by to nedávalo smysl). Extravert a extrovert jsou rovnocenně spisovné, odborné výrazy.

4 Skeeve Skeeve | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 23:07 | Reagovat

[1]: I já v drtivé většině sjíždím hudební videa.

[2]: Pár kanálů jsem našel, jak českých, tak zahraničních a zatím mě žádný nijak neoslovil nebo nepřesvědčil zcela.

[3]: Děkuji za připomínku, ano, slovo "slang" zde bylo ode mě špatně použito, tudíž jsem to opravil do patřičnější verze.
Jinak co se týká příprav, musím oponovat. Chápu, že pro vytvoření videa zabere nějaký čas příprava, ať už k sepsání scénáře, čeho se youtuber chce držet alespoň v mluveném slově, či úklidu svého pokojíčku youtubera coby kulis (+ nastavení světla, kamery atd.).  Ale výrok, že pro psaní článků není příprava vůbec žádná? Tedy, pro "čisté chrlení myšlenek" možná, ale k sestavení "lepšího" textu, který má pojednávat o něčem (opravdu tématicky -o něčem-), je třeba přípravy, minimálně stylistické a slohové v rozvrhu psaného textu. Stejně tak, jako když se píše odbornější text - jsou tu různé zdroje informací, které je třeba projít a zpracovat, atd. (To je jen příklad). Ale díky za ... Jiný úhel pohledu na věc.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 19. listopadu 2017 v 16:27 | Reagovat

[4]: Ne, není. můžeš si sednout a psát. třeba nahej. K deset let starýmu počítači s 95, jestli ti ještě furt běží. A třeba v černobílý verzi. Potřebuješ mít jen založenej blog a připojení k internetu. Na točení videa musíš obětovat hodně času ještě předtím, než vůbec můžeš začít točit, a to před každým jedním dalším, a mít kvalitní techniku. To je jako příprava nesrovnatelná. Prostě stvořit video - i když to nebyl vlog - mi obvykle trvalo až tři dny - tři dny plné práce. Napsat článek je otázka maximálně tak tří hodin, pokud se hodně matlám v editaci nebo pokud ho pořád dokola upravuju, pokud více dní, tak jen proto, že se na to mrknu, nechám ho ležet a další den tomu věnuju zase půl hodiny. Ten čas a příprava je opravdu úplně někde jinde. Ostatně, když chceš pracovat s konkrétními zdroji informací, je to u videa a blogu to samý, takže se to vyrušuje.

6 Lukas Lukas | Web | 22. listopadu 2017 v 17:25 | Reagovat

Dobrý den... pro mě YouTube představuje "druhou televizi", takže se tam dívám vyloženě na cokoliv pro nějak zajímavého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama